Hitler - vůdce a diktátor

21. října 2009 v 12:37 |  9.třída
Pestrý a detailně vytvořený web nejen o Hitlerovi, ale o německé armádě, zbraních a jiných nacistických osobnostech zde
Web vytvořený středoškolskými pedagogy o moderních dějinách. prezentace o Hitlerovi ke stažení zde
Web o nacismu - část o původu hákového kříže (svastiky) zde
Web zaměřený průřezově na osobnost Hitlera zde


Dětství
Adolf Hitler se narodil 20. dubna 1889 v rakouském Braunau am Ihn, blízko německých hranic. Výmarský prezident Paul von Hindenbug si později spletl jeho rodiště s Broumovem (něm. Braunau) ve východních Čechách.
deska
pamětní deska před jeho rodným domem

Byl čtvrtým ze šesti dětí celního úředníka Aloise Hitlera (rozeného Schickelgrubera, změnil si jméno po svém nevlastním otci, jehož jméno bylo původně Hiedler) a Klary Pölzlové.
malý Hitlermalý Hitler

Otec měl autoritářskou a přísnou povahu, proto mladý Adolf vždy tíhl spíše k matce. Druhým důvodem bylo, že po něm otec chtěl, aby se stal stejně jako on celním úředníkem. Adolf však tíhl spíše k umění a chtěl se stát malířem. Alois, kterému bylo v době Adolfova narození již dvaapadesát a byl o třiadvacet let starší než jeho matka, zemřel, když mu bylo třináct let.

Mladý Hitler nebyl příliš dobrým žákem, již první ročník střední školy musel opakovat. V šestnácti pak školu opustil, byl bez jakékoliv kvalifikace.
Alois

otec Hitlera
Mládí a válka

Dvakrát se pokusil dostat se na vídeňskou uměleckou Akademii, ale ani jednou neuspěl.
V prosinci 1907 zemřela jeho matka na rakovinu prsu. Její odchod mladý Hitler těžce nesl. Ve Vídni se protloukal všelijak, žil v nouzi.Po zahájení první světové války narukoval do německé armády - do 16.bavorského pěšího pluku.
Byl zraněn, ale po krátké chvíli mimo válku se na frontu vrátil. Těsně před koncem války byl v nemocnici znovu, když byl krátkodobě oslepen při útoku plynem.
Konec války Hitlera doslova šokoval. Německo kapitulovalo v okamžiku, kdy armády Dohody stále ještě pořádně nevstoupily na jeho území. Mezi vojáky se šířila známá legenda o "dýce v zádech", které uvěřil i Hitler. Ten uvěřil i další lži, že tuto dýku vrazili Německu do zad Židé. Další ranou pro národní hrdost pak byla smlouva z Versailles, která Německu připsala vinu za válku a přinutila ho platit obrovské reparace.

armáda
kamarádi z vojny se stali Hitlerovi rodinou ( Hitler vpravo)


Postup Hitlera k moci

Na listopad 1923 Hitler naplánoval státní převrat v Bavorsku, který však neuspěl. Hitler sám byl v následujícím procesu odsouzen na pět let vězení, z nichž si však odseděl jen něco přes jeden rok. Stačilo to ale na to, aby sepsal knihu "Můj boj" (Mein Kampf), které se do konce války prodalo okolo 10 milionů kopií. V tomto textu Hitler představuje svoje vidění světa s Židy jako největším zlem a Německem hledajícím svůj "životní prostor".
dílo
Následovala jeho kariéra v NSDAP, ve straně zpočátku neznámé s pár desítkami členů. Její popularita strmě stoupala v době hospodářské krize.
NSDAP
NSDAP


V roce 1932 zvítězila ve volbách a v roce 1933 se Hitler stal říšským kancléřem. Po smrti prezidenta von Hindenburga mělo Německo jednoho jediného vůdce, Adolfa Hitlera.
Nejprve se zbavil politických odpůrců v zemi ( komunisté, demokraté, SA), likvidoval Židy, porušoval Verssailleskou dohodu zbrojením, rozšířením počtu vojáků v armádě a obsazením Porýní.
  • "Je štěstím pro stát, když lidi nepřemýšlejí."
  • "Obrovské masy lidí mnohem snáze uvěří velké lži než malé. "


Hitler
Snaha získat svět

Hitlerovy plány byly ambiciózní. Chtěl rozšířit životní prostor pro Německo. Jeho agrese nejprve vedla k obsazení Rakouska a československého pohraničí, později napadl Polsko a další státy Evropy. Obrátil se nakonec i proti svému spojenci - Sovětskému svazu. Zdálo se, že ho nic nezastaví...

Mnichov
podpis Mnichovské dohody ( ČSR přišlo o třetinu území)


  • "Svět je jako putovní pohár. Získává ho ten nejsilnější."
  • Obrovské masy lidí mnohem snáze uvěří velké lži než malé."
  • "Ostatně není mým úkolem učinit lidstvo lepším, nýbrž využít jeho slabostí. "
  • "Svět je jako putovní pohár. Získává ho ten nejsilnější. "
  • "Židé jsou nepochybně rasa, ale nejsou to lidé. "
  • "Hranice států tvoří lidé a lidé je taky mění. Svědčí to pouze o síle dobyvatelů a slabosti
    poražených, a jedině v této síle je právo. "

s Mussolinim
Hitler na přehlídce s Mussolinim

Na Hitlera bylo spácháno celkem 42 atentátů, všechny neúspěšně. Nejznámnější pokus o atentát vstoupil do dějin pod názvem operace Valkýra - 20.července 1944 ve Vlčím doupěti v Polsku.
Vlčí doupě
Vlčí doupě po atentátuHitler vydržel až téměř do konce války, otrávil se až v okamžiku, kdy armáda prohrávala svůj boj v ulicích Berlína. Psal se 30. duben 1945. Spolu s ním se otrávila i jeho milenka Eva Braunová, kterou si téhož dne vzal za svou manželku. Těla nařídil spálit svému sluhovi Ottu von Gunschemu, aby se ostatky nedostaly do rukou Rudé armády, která byla v okamžiku sebevraždy jen pár set metrů od jeho sídla.

Eva
Eva Braunová

smrt 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
.

layout by anuss. │copyright (c)
optimalizováno pro mozzilu