Stalin - diktátor

6. října 2009 v 10:05 |  9.třída
Zajímavosti ze Stalinova života z časopisu 21.století zde.
Časová osa života Stalina zde.
Zajímavé informace o životě Stalina - časopis Reflex zde.
Odkaz na videopořad ČT o posledních letech vlády Stalina zde

Josif Vissarionovič STALIN (vl. jménem DŽUGAŠVILI)


- narodil se v roce 1878 v rodině ševce Vissariona, který více pil než šil boty. Po návratu domů z hospody ženu i syna často bil. Maminka Jekatěrina táhla domácnost sama, živila celou rodinu jako pradlena a švadlena. Byla hluboce věřící.
Stalin měl v mládí přezdívku Sos a musel se potýkat s některými handikepy - byl malé postavy, v obličeji výrazné jizvy po nešťovicích, měl ochablou levou paži jako důledek po otravě krve.
V 10 letech začal studovat díky stipendiu v jezuitském semináři v Tbilisi a měl se stát pravoslavným knězem.
Studia však nedokončil a dal se na dráhu revolucionáře. Nejprve působil jako člen sociální demokracie.


Přezdívku si změnil na Koba ( v gruzínštině Nezkrotný), příjmení Stalin ( muž z oceli), které mu vymyslel Lenin, začal používat až od roku 1912.
O Stalina - revolucionáře se začala záhy zajímat carská policie, byl zatčen a internován na Sibiř.1902


Odtamtud uprchl a oženil se s 16 letou Jekatěrinou Svanidze, která ale o tři roky později zemřela a zanechala mu syna Jakova. Otcův tvrdý přístup bez citu ho dohnal k pokusu o sebevraždu, nakonec zemřel za 2.světové války v německém koncentračním táboře.
Stalin ještě před vypuknutím 1.světové války se ve Finsku setkal s Leninem a po návratu do Ruska "vydělával "peníze pro bolševiky bankovními loupežemi a vydíráním ruských podnikatelů.
Za to se dostal opět na Sibiř.
V době bolševické revoluce v roce 1917 byl ve stínu Lenina.
V roce 1919 se 40 letý Stalin oženil s mladičkou, tehdy teprve osmnáctiletou Naděždou Allilijevovou. Manželství s Naděždou trvalo třináct let. Skončilo její smrtí (sebevraždou?).


V roce 1922 byl jmenován generálním tajemníkem komunistické strany. Po Leninově smrti v roce 1924 se Josif Vissarionovič Stalin stal prvním mužem komunistické strany. Během následujících čtyř let 1924-28 se Stalin zbavil všech svým politických odpůrců a na důležitá místa prosadil své příznivce. Začal budovat národní komunismus - prosazoval násilnou kolektivizaci zemědělství ( zabíral soukromou půdu) a budoval uměle průmysl, zejména těžký. Pro politické odpůrce a "vlastizrádce" vytvořil pracovní tábory s otřesnými životními podmínkami - gulagy (Glavnoje Upravlenije Ispravitelno-trudovych Lagerej = Hlavní správa nápravně-pracovních táborů).


Během Stalinovy hrůzovlády zahynulo podle odhadů nejméně dvacet milionů občanů tehdejšího SSSR. Někteří podlehli krutým podmínkám pracovních táborů či hladomoru na Ukrajině, další byli popraveni.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama
.

layout by anuss. │copyright (c)
optimalizováno pro mozzilu