Stalin - diktátor

6. října 2009 v 10:05 |  9.třída

Odkaz na videopořad ČT o posledních letech vlády Stalina zdeJosif Vissarionovič STALIN (vl. jménem DŽUGAŠVILI)


- narodil se v roce 1878 v rodině ševce Vissariona, který více pil než šil boty. Po návratu domů z hospody ženu i syna často bil. Maminka Jekatěrina táhla domácnost sama, živila celou rodinu jako pradlena a švadlena. Byla hluboce věřící.
Stalin měl v mládí přezdívku Sos a musel se potýkat s některými handikepy - byl malé postavy, v obličeji výrazné jizvy po nešťovicích, měl ochablou levou paži jako důledek po otravě krve.
V 10 letech začal studovat díky stipendiu v jezuitském semináři v Tbilisi a měl se stát pravoslavným knězem.
Studia však nedokončil a dal se na dráhu revolucionáře. Nejprve působil jako člen sociální demokracie.


mladý Stalin

Přezdívku si změnil na Koba ( v gruzínštině Nezkrotný), příjmení Stalin ( muž z oceli), které mu vymyslel Lenin, začal používat až od roku 1912.
O Stalina - revolucionáře se začala záhy zajímat carská policie, byl zatčen a internován na Sibiř.

evidence policie


1902


Odtamtud uprchl a oženil se s 16 letou Jekatěrinou Svanidze, která ale o tři roky později zemřela a zanechala mu syna Jakova. Otcův tvrdý přístup bez citu ho dohnal k pokusu o sebevraždu, nakonec zemřel za 2.světové války v německém koncentračním táboře.
Stalin ještě před vypuknutím 1.světové války se ve Finsku setkal s Leninem a po návratu do Ruska "vydělával "peníze pro bolševiky bankovními loupežemi a vydíráním ruských podnikatelů.
Za to se dostal opět na Sibiř.
V době bolševické revoluce v roce 1917 byl ve stínu Lenina.
V roce 1919 se 40 letý Stalin oženil s mladičkou, tehdy teprve osmnáctiletou Naděždou Allilijevovou. Manželství s Naděždou trvalo třináct let. Skončilo její smrtí (sebevraždou?).


V roce 1922 byl jmenován generálním tajemníkem komunistické strany. Po Leninově smrti v roce 1924 se Josif Vissarionovič Stalin stal prvním mužem komunistické strany. Během následujících čtyř let 1924-28 se Stalin zbavil všech svým politických odpůrců a na důležitá místa prosadil své příznivce. Začal budovat národní komunismus - prosazoval násilnou kolektivizaci zemědělství ( zabíral soukromou půdu) a budoval uměle průmysl, zejména těžký. Pro politické odpůrce a "vlastizrádce" vytvořil pracovní tábory s otřesnými životními podmínkami - gulagy (Glavnoje Upravlenije Ispravitelno-trudovych Lagerej = Hlavní správa nápravně-pracovních táborů).

mapa gulagů


oběti

práce
Během Stalinovy hrůzovlády zahynulo podle odhadů nejméně dvacet milionů občanů tehdejšího SSSR. Někteří podlehli krutým podmínkám pracovních táborů či hladomoru na Ukrajině, další byli popraveni.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama
.

layout by anuss. │copyright (c)
optimalizováno pro mozzilu