USA na konci 19.století

22. března 2011 v 19:08 |  8.třída

Po překonání krize a po obnovení jednoty USA díky vítězství Severu v občanské válce v letech 1861 - 5, se USA na konci 19.století staly hodpodářskou velmocí, která neměla ve světě konkurenci.

Příčiny prosperity:

1) rozloha státu, vzrůstající počet obyvatel (dostatek pracovních sil, dostatečný trh)

2) dostatek nerostných surovin (černé uhlí, Fe ruda, dřevo, voda, později ropa)

3) vhodná politika státu
- demokracie
- podpora přistěhovalectví ( levná půda, pracovní příležitosti)
- podpora podnikání ( nízké daně)Socha svobodyvýznamná místa New Yorku


http://www.new-york-city.cz/socha-svobody/ - praktické stránky o New Yorku pro turisty


Socha Svobody byl dar přátelství od Francie pro New York. Stala se symbolem svobody a vítala imigranty, kteří kolem ní připlouvali, aby nelezli lepší život v USA.

Zajímavá fakta:

Socha Svobody je vysoká i s podstavcem 93 metrů a váží 200 tun.
Socha byla z Francie do New Yorku poslána jako 350 dílů. Pravá paže, držící pochodeň, je dlouhá 12,8 metru; jen ukazováček je dlouhý 2,4 metru. U nohou Svobody leží rozťatá pouta tyranie. V levé ruce drží socha desky představující vyhlášení nezávislosti, je na nich nápis JULY IV MDCCLXXVI.
Nosnou konstrukci Sochy Svobody navrhnul a zkonstruoval známý francouzský stavitel, mimo jiného také pařížské Eiffelovy věže - Gustave Eiffel.
Po doručení trvalo 4 měsíce, než byla Socha Svobody sestavena dohromady, Socha Svobody se nad New Yorkem vztyčila 28. října 1886. Je připomínkou přátelství a pomoci, které se americkým osadníkům dostalo od Francouzů v boji za nezávislost proti Velké Británii.


Ellis Island

je ostrov pří ústí řeky Hudson v New Yorku. Má rozlohu 0,24 km².
Od roku 1892 fungoval jako přistěhovalecká stanice pro imigranty do USA. Prošlo jí více než 12 milionů přistěhovalců (do r.1952). Každý přistěhovalec musel projít lékařskou prohlídkou (tubrkulóza nepřijatelná), kontrolou dokladů a pohovorem (anarchismus nepřijatelný).
Každý den se odbavilo maximálně 6 000 přistěhovalců.
Far and Away - 1992Romantické historické drama se odehrává na konci 19. století, kdy chudý irský mladík Joseph Donnelly (Cruise) dorazí do Ameriky s vidinou, že si v ní najde práci a zařídí lepší život, než měl ve své domovině. Na lodi do Ameriky se setkává s dcerou bohatého irského statkáře Shannon Christie (Kidmanová), která se vydala do Ameriky, aby se osvobodila od své rodiny a jejích příliš svazujících pravidel. Pár se do sebe zamiluje, nicméně v Americe na ně nečeká vysněné štěstí - aby mohli odjet do Oklahomy koupit si kus vlastní půdy, musejí se těžce protloukat.


4) mentalita obyvatel ( podnikavost, pracovitost, odvaha, liberalismus, ...)

5) dostatek vyjímečných osobností
- 2. průmyslová revoluce - vědci a technici (T.A.Edison, Wrightové, N.Tesla,...)
- podnikatelé


Andrew Carnegie byl původem Skot. Narodil se v roce 1835 jako nejchudší z chudých. Když mu bylo třináct let, rodina se přestěhovala "za lepším" do Ameriky. V šestnácti letech pracoval jako poslíček na telegrafním úřadu v Pittsburghu a po večerech se učil morseově abecedě. Jednoho dne se mu učení vyplatilo. Když zametal v kanceláři, přišla naléhavá zpráva. Nikdo jiný tam nebyl, tak ji přijal a doručil. Díky tomu se stal z poslíčka operátorem a získal kontakty na lidi, kteří mu mohli pomoci ke vzestupu. Pilně šetřil. Zatímco ostatní utráceli, on investoval. V osmadvaceti letech už vlastnil akcie a podíly ve společnostech budujících železnice, v ropných společnostech, uhelných dolech a v malé ocelárně. V roce 1875 založil vlastní ocelárnu. V roce 1892 mu patřila největší ocelárna světa a patřil k nejbohatším mužům planety. Nechal postavit 1500 knihoven a hudební síň - slavnou Carnegie Hall v NY.
Během života rozdal více než tři sta padesát milionů dolarů. Posledních třicet milionů, které mu zbyly, odkázal v poslední vůli své nadaci.


Říká se, že si John D. Rockefeller v raném věku dal tři předsevzetí. Vydělat sto tisíc dolarů, jednu desetinu svého majetku věnovat charitě a dožít se sta let (dožil se 97 let).
Postupně získal 80 % amerického naftového průmyslu, 90 % ropovodů a zároveň ovládal i další přidružená odvětví, jako například cisternovou dopravu, produkci kovových barelů či dalších ropných produktů.
Rockefellerův majetek se na sklonku jeho života odhadoval na 1,4 miliardy dolarů (v přepočtu na současnou měnu odhaduje na neskutečných 200 miliard dolarů).


slavnost rozsvěcení vánočního stromu před Rockefeller center v NYHenry Ford se nestal podle představ svého otce farmářem a v šestnácti letech odešel z domu. Zkusil štěstí v Detroitu, kde sevyučil zámečníkem. Po vyučení nastoupil do firmy Westinghouse jako opravář parních strojů a v roce 1891 získal dobré místo ve firmě Thomase Alva Edisona, kde se pak vypracoval do pozice hlavního inženýra. V té době se Ford ve svém volném čase zabýval experimenty s benzinovými motory a stavbou vlastního automobilu, až v roce 1896 sestrojil a úspěšně vyzkoušel svůj první automobil. Jeho vůz vyvolal zájem jak veřejnosti, tak investorů. S jejich pomocí pak v roce 1899 založil svou první automobilovou firmu Detroit Automobile company, která ale brzy zkrachovala.
roce 1903 založil v Detroitu automobilku Ford Motor Company, která vyráběla legendární lidové automobily - model T za pouhých 825 dolarů. Ta ještě výrazně klesla po zavedení pásové výroby (inspiraci pro tento revoluční typ výroby nalezli pracovníci továrny na jatkách).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
.

layout by anuss. │copyright (c)
optimalizováno pro mozzilu