Svět po 2.světové válce

23. května 2011 v 18:32 |  9.třída
svět
Demokratický (v čele USA)
Komunistický (v čele SSSR)
politika
* parlamentní demokracie
* svobodné volby
* diktatura KS
* nesvobodné volby
hospodářství
* tržní ekonomika (nabídka,
poptávka)
* liberalismus
* podnikání
* soukromé vlastnictví
* nezaměstnanost
* centrální plánování
(dvouletky, pětiletky)
* likvidace soukromého
vlastnictví a podnikání
* kolektivizace zemědělství
* znárodnění průmyslu a
služeb
* státní a družstevní vlastnictví
* umělá zaměstnanost
lidská práva
* respektování lidských práv
* potlačování svobody a
lidských práv
( politické procesy, cenzura)
- úloha tajné policie

Norimberský proces
s nacistickými válečnými zločinci.

Po porážce fašismu (společný nepřítel) svět rozdělen - růst napětí, vyostřené vztahy mezi V a Z (šíření komunismu) - začátek studené války.


Trumanova doktrína (zadržování komunismu) podpořená Marshallovým plánem (hospodářská pomoc USA válkou zničené Evropě).Založení NATO = Severoatlantická aliance - snaha zastavit šíření komunismu ve světě, podpora demokratických procesů.

Rock and roll


(také známý jako rock 'n' roll nebo počeštěně rokenrol)
= označení první etapy vývoje rockové hudby, hudební žánr, který se objevil v 50. letech v USA a rychle se rozšířil po celém světě.
Prvním významným představitelem této tendence byl Bill Haley, který adaptoval původní černošskou nahrávku Rock Around The Clock a která se stala v roce 1955 světovým hitem.


Bill Haley
Bill s Elvisem

Nejslavnějším následovníkem a představitelem směru je Elvis Presley - "Král Rock 'n' Rollu"
Víc než 100 jeho singlů se dostalo do TOP 40 ve Spojených státech a 17 se dostalo na 1.místo. Dodnes bylo prodáno přes jednu miliardu kopií jeho nahrávek.

Pocházel z velmi chudých poměrů.V 11 letech dostal svou kytaru. První akordy ho učil strýc. Po ukončení střední školy působil jako řidič, ale jeho snem byla hudební kariéra.Své první písně nahrál ve studiu Sun Records. Za první vydělané peníze koupil matce růžový Cadillac.Tato píseň byla vydána již v roce 1954 - videonahrávka je až z roku 1970

V druhé polovině šedesátých let popularita Elvise klesá, přesto mezi roky 1969 až 1977 absolvuje 1094 zcela vyprodaných vystoupení.
V úterý 16. srpna 1977 je nalezen svojí snoubenkou Ginger Aldenovou mrtev na podlaze koupelny ve svém domě nazvaném Graceland v Memphisu. Mnozí lidé věří, že zemřel na předávkování drogami. Oficiální verze se však přiklání k tomu, že příčinou smrti byl srdeční infarkt.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
.

layout by anuss. │copyright (c)
optimalizováno pro mozzilu