Germáni

31. října 2012 v 20:16 |  6.třída

Germáni

Přišli na naše území kolem roku 0 z oblasti Jutského poloostrova. Kmeny žijící u nás se nazývaly Markomané. Vyznačovaly se nebývalou divokostí a schopnostmi vytrvalých válečníků. Vytlačily Kelty - Bóje a zbytek si podmanily.
Germáni byli vyšší postavy, měli světlé vlasy a modré oči.
Utkali se s jižními sousedy - s Římany, se kterými i obchodovali.

oblast Jutského poloostrova

Video ČT o životě Germánů na našem území z cyklu Dějiny udatného českého národa zde.


germánské runy

germánské runy

Další podrobnosti o runách a jiných zajímavostech na webu Českého rozhlasu (Toulky českou minulostí) zde.


Z germánského období pochází i první historicky známá postava žijící v české kotlině - král Marobud.

Marobud pocházel z urozeného markomanského rodu a o jeho dětství mnoho nevíme. Mládí pravděpodobně strávil v Římě, kam byl, jak bylo častým zvykem, odveden jako rukojmí a vzdělán po boku urozených římských chlapců. Někdy před rokem 9 př. n. l. se vrátil ke svému kmeni, který v té době sídlil ve středním Německu a stal se jeho králem.
Marobud se nespokojil s ovládnutím pouze našeho území, ale poměrně brzy si podmanil i kmen Lugiů sídlící ve Slezsku. Jeho svrchovanost postupně uznali i Silingové, Gótové, Semnoni a Langobardi. Jeho moc tak sahala od Dunaje na jihu, k dolnímu Labi na západě a k dolní Visle na severovýchodě.
Jako schopný vůdce brzy dokázal vytvořit mocnou říši, která hospodářsky prosperovala natolik, že byl schopen držet si po římkém vzoru vybudovanou rozsáhlou armádu. Přestože byl Římany brzy chápán jako hlavní konkurent ve středodunajském prostoru, snažil se vést vůči Římanům politiku neutrální.
Nakonec se proti němu některé kmeny vzbouřily a Marobuda svrhly. Zdá se, že nebyly na vyspělou formu státu podle římského způsobu připraveny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.

layout by anuss. │copyright (c)
optimalizováno pro mozzilu